Historia Kyokushin w Polsce

Karate Kyokushin w Polsce zaczęło się rozwijać pod koniec lat 60-tych. Założycielem Polskiego Kyokushin jest Andrzej Drewniak, ówczesny student Akademii Górniczo-Hutniczej.


W raz z kolegą tłumaczem języków obcych Jerzym Wójcikiem, sięgnęli do publikacji książkowej poświęconej Karate Kyokushin. Z owych książek które były autorstwa samego mistrza Masutatsu Oyama zaczął czerpać wiedzę praktyczna i teoretyczna na temat tej sztuki walki. Jawna popularyzacja karate była zabroniona w tamtych czasach. Z tego powodu Andrzej Drewniak zakładając pierwszą sekcję w 1970 roku nazywa ją "Judo i samoobrona". Jako instruktor judo (posiadał stopień mistrzowski 1 dan w tej dyscyplinie) nie miał problemów z prowadzeniem tej sekcji.

Pierwsza oficjalna sekcja Karate Kyokushin powstaje dwa lata później przy AZS AGH. W tym okresie zostaje również wysłany list do światowej Organizacji Kyokushinkai z informacją o rozpoczęciu działalności Karate Kyokushin w Polsce. W 1974 roku do Polski przyjechał Shihan Loeka Hollander, ówczesny prezydent europejskiej organizacji Kyokushin. Od chwili wizyty Shihana w Polsce, Kyokushin zaczęło rozwijać się coraz lepiej.

W 1975 roku, w dniach 22-23 maja rozegrano pierwsze Mistrzostwa Polski w Karate Kyokushin. Były one rozgrywane w dwóch kategoriach wagowych - średniej i ciężkiej. W wadze średniej triumfował Andrzej Drewniak a w wadze ciężkiej J.Piwowarczyk. W 1975 roku 5 Polaków wystartowało w I Otwartym Turnieju Światowym w Tokio. Wkrótce po tym wydarzeniu polska telewizja nadała programy o karate, co miało znaczący wpływ na popularyzacje tej sztuki walki w Polsce, w tamtym okresie.

Polski Związek Karate powstał w 1979 roku. Początkowo działalność organizacji nie przynosiła popularyzacji karate kyokushin ze względu na sytuację polityczno-społeczną. W tym okresie uniemożliwiono Andrzejowi Drewniakowi wyjazd na stypendium do Japonii, gdzie miał pobierać nauki u samego mistrza Sosai Masutatsu Oyamy. Wyjechać do Japonii udaje sie Drewniakowi dopiero sześć lat później. Spędza tam 12 miesięcy, pobierając nauki od samego mistrza Mas Oyamy. Jego pobyt kończy się zdaniem w Tokio egzaminu na IV dan.

W 1983 roku powstaje nowy Zarząd Polskiego Związku Karate, na czele którego zasiadają Wacław Amoniak, Andrzej Drewniak, Adam Koncerz oraz Jerzy Puchniarski. Dopiero wtedy, Polski Związek Karate uzyskał pełne poparcie Głównego Komitetu Kultury Fizycznej Sportu. Na dzień dzisiejszy Polski Związek Karate jest jedną z najsilniejszych organizacji sportowych w Polsce, skupiająca ponad 40000 ćwiczących w 170 klubach i ponad 300 sekcjach.

Góra