HISTORIA KYOKUSHIN

"Gdy nie dajesz rady a walczysz dalej... wtedy zaczyna się kyokushin"

Założycielem i twórcą stylu KYOKUSHIN KARATE był Masutatsu Oyama, urodzony 27 lipca 1923 roku w Tokio. Jako dwulatek został wysłany do siostry w Mandżurii. Jako uczeń szkoły podstawowej w Korei zaczyna naukę chińskiego kempo, by w 1936 roku zdobyć czarny pas.

Już w wieku 17 lat zdobywa 2 dan w karate. W 1947 roku, w Kioto, Oyama zdobywa tytuł mistrza Japonii w karate. W rok później decyduje się na poświęcenie swojego życia sztuce karate i rozpoczyna samotny, 18-miesięczny trening w górach. Pracował tam nad techniką i ostatecznie ukształtował tam koncepcję swojego karate. Tak powstało kyokushin. Po powrocie z gór, jako jedyny, w karate decyduje się na walkę z bykiem. Szukał w niej granic możliwości człowieka. W 1952 roku wyjechał do USA w celu promocji kyokushin karate udzielając pokazów oraz stając do walki z przedstawicielami innych sztuk walk. Tam stoczył kolejne pojedynki z bykami.

W 1954 roku zostaje otwarte pierwsze Dojo Oyama w Japonii. Instruktorami szkoły zostają K.Mizushima i E.Yasuda. Z czasem rośnie popularność Dojo Oyama, sam mistrz Oyama, na prośbę wielu swoich uczniów, rozpoczyna prowadzenie treningów. 1 października 1963 roku powstaje Międzynarodowa Organizacja  Karate Kyokushinkai. Rok później organizacja zostaje oficjalnie uznana na świecie. Liczne podróże Oyamy po całym świecie sprawiły, ze Karate Kyokushin stało się popularne. Oprawiających tę sztukę walki jest ok. 2 milionów ludzi na całym świecie.

W roku 1974 Oyama otrzymał 9 dan od Międzynarodowej Organizacji Kyokushinkai a następnie 10 dan. Był autorem wielu książek o tematyce "Karate Kyokushin". Na kanwie jego życiorysu został rownież nakręcony film "Fighter in the wind".

 

Masutasu Oyama zmarł 26 kwietnia 1994 roku. Jego następcą został Shokei Matsui mistrz świata i posiadacz 8 dan-a.

Góra